فیلم،موزیک،تفریحی و سرگرمی

طرز پخت قرمه سبزی به صورت کامل وجز به جز ترفند های آن

مواد لازم برای تهیه قورمه سبزی

  • گوشت (من گوساله استفاده کردم) ۳۰۰ گرم

  • پیاز متوسط ۱ عدد

  • لوبیا قرمز ۲۰۰ گرم

  • سبزی قورمه(تره و گشنیز و جعفری به یک اندازه، شنبلیله و اسفناج ۱/۳ مقدار تره )خرد وسرخ شده ۴۰۰ گرم

  • لیمو عمانی ۳ عدد

  • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه

  • ۲ پارچ آب (۱۶ لیوان)

unnamed file - طرز پخت قرمه سبزی به صورت کامل وجز به جز ترفند های آن

نکات قبل از پخت قرمه سبزی

 

قرمه سبزی اگر سبزی اش کاملا سرخ شده باش و روغن اون اندازه باش بسیار خوشمزه میشه و روغن خوبی می گیره ونیاز به یخ انداختن و کارهای این چنینی نیست مادرم همیشه سبزی های چند وعده قرمه سبزی رو تو یه مایتابه بزرگ کاملا سرخ می کنه و اونا رو فریز می کنه

سبزی قورمه در نقاط مختلف کشورمون در جزئیات متفاوته و اون به این دلیله که در هر نقطه سبزی های خاصی وجود داره که با ذائقه افراد اون منطقه جور تر هست. به طور عمومی و حدودی سبزی قورمه شامل تره و گشنیز و جعفری به یک مقدار + اسفناج و شنبلیله ثلث مقدار قبلی هست. ولی از اونجا که ما شمالی هستیم، چوچاق به دلیل عطری که داره به مقدار کم توی همه غذاهامون هست + مقدار کمی نعنا و البته چند پر شوید!ناگفته نمونه که ما بیشتر از سبزی های محلی شهرمون استفاده می کنیم تا سبزی هایی که تو مغازه ها میفروشن.

اگر می خواهید همان روز سبزی رو بگیرید واندازه دست کنیدبعد از شستن و خرد کردن با مقدار کمی روغن در تابه ای جداگانه تفت می دیم. حدود ۱۵ دقیقه سبزی ها را تفت می دیم سپس داخل خورشت اضافه می کنیم.

1 2 - طرز پخت قرمه سبزی به صورت کامل وجز به جز ترفند های آن

مراحل تهیه قورمه سبزی

لوبیا ها رو از قبل چند ساعتی خیس بدید( البته اگه دوس دارید قرمه سبزی ترش مزه بشه بهتره لیمو امانی ها رو پوست وهسته اش رو جدا کنید وبا اب داغ کنار لبیا خیس بدید) پیاز رو خرد میکنیم و در مقداری روغن با زردچوبه تفت میدیم. کمی که سبک و طلایی شد گوشت ها رو با فلفل سیاه اضافه میکنیم و دو سه دقیقه ای تفت میدیم.

بعد از اینکه گوشت تا حد مناسبی تفت خورد دو پارچ آب گرم اضافه میکنیم و زیر قابلمه رو هم زیاد میکنیم تا به قل زدن بیفته. بعد هم زیرش رو متوسط میکنم تا کم کم بپزه. بعضی ها در این مرحله زعفران دم کرده رو هم اضافه میکنن تا گوشت طعم دار بشه.

1143769232 - طرز پخت قرمه سبزی به صورت کامل وجز به جز ترفند های آن

معمولا اگه لوبیام خوب خیس خورده باشه هم زمان با گوشت میپزه. اگه فکر میکنید لوبیاتون دیر پزه به صورت جدا گونه بذارید نیم پز بشه و بعد به گوشت اضافه کنید.(البته ما اون تو زود پر میریزیم اب لوبیاهم دور نمیریزیم وبه گوشت اضافه می کنیم)

بعدبعد از حدود ۱ ساعت که گوشت و لوبیا نیم پز شدند سبزی ها و لیمو عمانی هایی رو که گفتم رو اضافه میکنیم اینجوری غذاتون تلخ هم نمیشه.
لیمو عمانی ها رو باچنگال هم میشه سوراخ کرد و داخل قرمه سبزی ریخت

خب بعد از یک ساعت تا یک ساعت و نیم قورمه سبزی جا میوفته.

نشونه جا افتادن قرمه سبزی اینه که قشنگ سبزی ها با لوبیا ها پخته شده باشه و ابزیادی نداشته باشه

البته مادرم بعد از مرحله تفت ددن پیاز وگوشت همه مواد بیشتر اوقات تو زود پز میریزه با آب کم بعد نیم ساعت بر میداره خیلی هم خوشمزه میشه اینم یه روش برای مجردهای سایت

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از